A kódexóriás, a rejtélyes kézirat, amelyet az Ördög Bibliájának is neveznek
A kódexóriás, vagy más néven Ördög Bibliája a világ egyik legnagyobb és legkülönösebb középkori kézirata, amelynek múltját számos rejtély övezi.
A könyről sötét legendák szólnak, főként azért, mert egy teljes oldalas illusztráció is található benne magáról az ördögről, amely csak fokozza a rejtélyességét. A kézirat elkészítéséhez több mint 160 állat bőrére volt szükség, és olyan nehéz, hogy két ember kell a felemeléséhez. A legenda szerint a kódexóriás egy szerzetes és az ördög közötti megállapodás eredményeként jött létre. A történet szerint egy Herman nevű remete szerzetest halálra ítéltek, de felajánlotta, hogy egyetlen éjszaka alatt megír egy könyvet, amely a világ összes tudását tartalmazza, cserébe azért, hogy visszavonják az ítéletet. Az ajánlatot elfogadták, de a szerzetes csak akkor menekülhetett meg, ha egyetlen éjszaka alatt befejezi a monumentális kéziratot, írja az Ancient Origins.
Az Open Culture beszámolója szerint azonban legalább 5 évnyi folyamatos munka szükségeltetett ahhoz, hogy elkészüljön a gigantikus kézirat. Sőt, a legvalószínűbb forgatókönyv szerint 25-30 év alatt jött létre, és az évek folyamán számos alkotó járult hozzá.

A kódexóriás a maga 90 centiméteres oldalhosszúságával és 75 kilogrammjával a világ egyik legnagyobb és legnehezebb kézirata. Michal Maňas/Wikimedia
A kódexóriás a Biblia teljes latin nyelvű fordítását tartalmazza, valamint öt másik fontos szöveget. A könyv az Ószövetséggel kezdődik, majd Flavius Josephus A zsidók története, Sevillai Szent Izidor Etymologiae című történetei, illetve Hippokratész orvosi művei, az Újszövetség és Prágai Kozmasz A Cseh krónikája. A kéziratban továbbá kisebb szövegek is szerepelnek, köztük az ördögűzésről és a szentek listáját tartalmazó kalendárium. A kódexóriás számos illusztrációt és díszítést tartalmaz. A rajzok közül a leghíresebbek az ördög és a mennyei város teljes oldalas ábrázolásai, melyek egymással szemben helyezkednek el.
Az ördög ábrázolásán az egész poklot elfoglalja. Kinyújtott karjain nagy karmok, vörös hegyű szarvak, kis vörös szemek, zöld fej és két hosszú vörös nyelv látható. A mennyei város teljes oldalas ábrázolása a remény és az üdvösség gondolatát volt hivatott sugallni, és kontrasztot alkot az ördög gonosz természetével.
A kódexóriás eredete ismeretlen, de a szakértők szerint minden bizonnyal Csehországban készült. A szövegben egy megjegyzés szerint a kéziratot 1295-ben a podlažicei szerzetesek zálogba adták, a harmincéves háború (1618-1648) végén a svédek prágai ostroma során került Stockholmba, ma pedig a Svéd Nemzeti Könyvtárban található. A történetek és legendák szerint a hatalmas kézirat átkozott, és szerencsétlenséget vagy betegséget hozott mindenkire, aki valaha is birtokolta.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A váci múmiák: nincsenek a magyar köztudatban, pedig világhírűek
Budapestet Európa egyik legizgalmasabb zenei fővárosává választották 2025-ben
Hatalmas élményfürdő épül a magyar-román határ mellett
Digitálisan térképezték fel a Titanicot, új részletek derültek ki az utolsó pillanatokról
Újfajta reaktorral kísérleteznek kutatók, amely minden eddiginél hatékonyabb
A Csillagok háborúja filmekben lehet a megoldás a gyors űrutazásra